Tretia lekcia: Postavte tím, ktorý postaví váš biznis

Ziskové podnikanie lekcia 3:
postavte tím, ktorý postaví váš biznis

Najlepších ľudí nemusíte riadiť. Akonáhle poznajú cieľ, proste idú a dosiahnu ho.

Sníval som kedysi o tom, že jedného dňa postavím tím hviezd, ktorý bude moje podnikanie riadiť za mňa.

A podarilo sa mi to.

Vďaka tomu si môžem dovoliť dnes pracovať menej, dovolenkovať viac a pritom moje podnikanie neustále rastie a generuje vyššie zisky. 

Keď sledujem ostatných podnikateľov, zdá sa, že som pritom takmer jediný. Na čo som prišiel, čo ostatní neobjavili?

Rozdiel medzi firmou, ktorá generuje zisk bez toho, aby jej majiteľ bol neustále vo firme a dohliadal na jej chod, je kvalita tímu.

Toto sú 4 úrovne kvality ľudí na mojej stupnici:

Flákači:
Vyznačujú sa tým, že nerobia nič a nikdy. Hľadajú problémy a nenávidia riešenia, ktoré znamenajú prácu. Keď sa prejdete takmer po akejkoľvek štátnej inštitúcii, veľkej korporácii alebo zle riadenej firme, zistíte, že sa v nej nachádzajú väčšinou “flákači”. 

Flákači nič sami neurobia. Naopak tvoria veľké množstvo “zápornej práce”. Dokonca niekedy musíte zamestnávať 3 ďalších ľudí, aby nahradili negatívnu prácu, ktorú flákači vytvoria. V lepšom prípade týchto flákačov zachraňujete vy osobne a donekonečna dúfate, že keď im dáte šancu, oni sa zlepšia a časom vám to vrátia. Nevrátia. S flákačmi je možné zaobchádzať jediným možným spôsobom. Okamžite prepustiť. Inak vaše podnikanie časom privedú do hrobu.

Robotníci: 
Títo ľudia pracujú, pokiaľ im nastavíte jasné pravidlá a dostanú presné RECEPTY. Nemusia pracovať manuálne. Vo väčšine administratívnych pozícií pracujú v skutočnosti “robotníci”. 

Dokážu byť slušným prínosom, pokiaľ jasne vedia, čo presne majú robiť (často to potrebujú mať popísané krok za krokom) a potrebujú vedieť, čo im hrozí, ak nesplnia dohodnutý výkon. 

Je nutné ich kontrolovať do detailu a pozitívne aj negatívne ich finančne motivovať na základe plnenia jasných úloh. 

Neočakávajte od nich veľa, ale pokiaľ máte výborne vyladené procesy vo firme (takmer nikto to nemá), môžu pre vás byť “robotníci” ziskoví, pokiaľ ich riadi manažér, ktorý je “Útočník” (viz ďalší bod).

Podľa môjho osobného názoru je práca s “robotníkmi” utrpenie, ktoré je možné z veľkej časti v skutočnosti automatizovať. Pretože pokiaľ niekoho prácu ste schopný 100% popísať ako zadanie, dokážete ju zrejme aj predať robotom alebo softvéru, ktorý si necháte vytvoriť na mieru a bude to lacnejšie, než ročná výplata “robotníka”.

Útočníci: 
Útočníkov mám veľmi rád. Ide o špeciálny typ ľudí, ktorí pokiaľ vidia CIEĽ, zaútočia naň všetkými svojimi schopnosťami a hľadajú hladovo riešenie.

Nepotrebujú poznať presné recepty, ale stačí im vedieť, aká je taktika a aký cieľ chceme spoločne dosiahnuť.

Útočník dokáže v skutočnosti urobiť 5x viac práce než robotník a stojí vás 5x menej vášho času riadenia a pritom jeho výplata je cca 2x vyššia, ako výplata robotníka. Tu vidíte, že je veľmi výhodné ľudí skvelo platiť, pokiaľ si to môžete dovoliť. Návratnosť investície je totiž obrovská.

Útočníci nefňukajú, vedia trpieť a chcú rásť. Ja týchto ľudí milujem a jedno z hlavných tajomstiev úspechu môjho podnikania je, že som sa naučil “útočníkov” vyhľadávať,  zamestnať a rozvíjať. 

Ale pokiaľ chcete mať multimiliónovú firmu, iba útočníci vám stačiť nebudú. Musíte ísť o úroveň vyššie:

Hviezdy:
Hviezda je človek s extrémnym nadaním. Je veľmi múdry a naviac dokáže znášať bolesť, aby rástol. 

Bavíme sa o ľuďoch tak výnimočných, že existuje maximálne 1 z 1000.

V malom meste ich žije možno 5.

Hviezdy sú autonómne, nepotrebujú ani recepty ani taktiky a dokonca často ani cieľ. Stačí im pochopiť PRINCÍP a hviezda vás sama prekvapí výsledkom!

Steve Jobs kedysi povedal: “Bolo by hlúpe zamestnávať najmúdrejších ľudí a potom im hovoriť, čo majú robiť.”

Phil Knight, majiteľ Nike, zasa hovoril: “Najmite si tých najlepších ľudí a nechajte sa prekvapiť ich výsledkami.”

To sú síce skvelé rady, ale zabudol dodať, že hľadať hviezdy takmer nikto nevie.

Dobrá správa je, že hviezdy je možné vyhľadať, zamestnať a ZAPLATIŤ. Tí úplne najlepší ľudia totiž (na prekvapenie) nie sú primárne motivovaní veľkými peniazmi, ale zaujímavou prácou. Samozrejme vo finále dostávajú veľmi nadpriemerné peniaze, ale chcem povedať, že iba vďaka peniazom ich nenájdete a neudržíte. 

Hviezdy sa hľadajú úplne inak a zdá sa, že väčšina ľudí nechápe, ako sa to robí.

Pokiaľ by to HR agentúry chápali, zrejme by sa museli správať úplne inak.

Napríklad v mojej oblasti podnikania. V oblasti IT je dlhodobo akútny nedostatok ľudí. Všetky počítačové firmy nariekajú, že nevedia zohnať nových šikovných ľudí.

Ja som mal ale šťastie. Nenariekal som. Hľadal som spôsob ako nájsť a získať útočníkov a hviezdy. A podarilo sa. Máme unikátny systém na vyhľadávanie a výchovu hviezdnych programátorov DEVELOPER BOSS.

 

Vytvorte si aj vy svoj vlastný systém na vyhľadávanie hviezd a vaše podnikanie porastie tak závratným tempom, že ste o tom ani nesnívali.

 

 

 

Zostaňte na príjme 

Roman Dufek

 

 

 

Máte web a eshop a ten
nepredáva ako by ste chceli?

Objednávok a predajov je málo? Nadýchnite sa.

Tu je riešenie>>